Situace v Libyi: Jak vypadá situace dnes a jaká byla před? Obama přiznal selhání

6. 10. 2015 9:00:00
V Libyi mám rodinu a tak se neustále zajímám o situaci, která tam nyní panuje. Rád bych seznámil čtenáře o předchozí a dnešní situaci, aby mohli sami posoudit, kdo celý problém vytvořil a kam to všechno vede. Snad nebudeme další?

Situace před:
Libyjské obyvatelstvo mělo nejvyšší životní úroveň v Africe. HDP na obyvatele činilo 6000 USD. Pokud jde o oficiální "Index lidského rozvoje", který je průměrem tří indexů: indexu očekávané délky života, indexu vzdělání a indexu HDP (statistiku zpracovává každoročně OSN) a který nejlépe charakterizuje kvalitu života obyvatel, byla Libye v roce 2010, jako vedoucí africká země na 53. místě na světě, další byl Tunis až na 81. místě.

Revoluční vláda Muammára Kaddáfiho nejen mnohonásobně zvýšila zisky, které země získávala díky ropě, ale také je nasměrovala i na rozvoj země a blaho lidu. Na bázi státního sektoru byla rozjetá industrializace, byly vytvořeny petrochemické, metalurgické, elektrotechnické a další průmyslové odvětví. Rolníci dostali půdu, byly vytvořeny družstva a státní ekonomiky. Pod pouští byla objevena obrovská zásobárna pitné vody a provedena síť potrubí, které zásobovaly vodou celou zemi. Libyjci poprvé v historii získali bezplatné zdravotnictví a vzdělání po celém světě (vše hradil stát), průměrný věk se zvýšil z 50 na 75 let, úroveň vzdělanosti z 13 na 70%.

Průměrný zisk na obyvatele v moderní Libyi byl vyšší než v Brazílii. Libyjská revoluce, díky příjmům z exportu ropy a zemního plynu zajistila Libyjcům tak vysokou životní úroveň, že začali odmítat provádět manuální práce v průmyslu, zemědělství i službách, chtěli se hlavně vzdělávat. Vláda musela dlouhodobě importovat pracovní síly tisíce Indů, Egypťanů, Číňanů, Turků, Evropanů, Korejců a dalších do Libye.

CNN, BBC, Al Jazeera, a další tiskové agentury, nám vnucovaly představu o lidovém povstání proti krvavému diktátorovi Kaddáfím, jeho synům a nohsledům, kteří za čtyřicet let proměnili demokratickou zemi v peklo. Přesně podle připraveného scénáře pomocí kontrarevolučních sil jsme slyšeli rozhovory s "revolucionáři" provedené údajně na ulicích Benghází nebo Tripolisu s kulisou střelby ze samopalů, pálením obrazů diktátora a jeho vlajek.

I když tomu mnozí uvěřili, PODÍVEJME SE NA SITUACI DNES!

Situace dnes:

Z veřejně dostupných zdrojů se dozvíme, že intervence Severoatlantické aliance v Libyi nejenže způsobila konflikt mezi různými milicemi, přičemž Libye má dvě vlády, ale také humanitární katastrofu. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí ve své zprávě uvedl, že téměř půlka Libye byla zasažena násilím a potřebuje ochranu a humanitární pomoc.

"Ozbrojený konflikt a politická nestabilita zasáhla více jak 3 miliony lidí po celé zemi. Z toho 2,4 milionu lidí potřebuje ochranu a nějakou formu humanitární pomoci,“ stojí ve zprávě.

Jsem velmi dobře seznámen s celou situací a pravdou je, že dnes je stav katastrofální. Chybí infrastruktura, nejsou zde školy, zdravotnictví, žádná budoucnost pro lid. Dříve lidem nic nechybělo a žili v bezpečném státě, ale dnes mají strach o své životy, protože zemi ovládají různé skupiny, od radikálních islamistů až po kmeny, které s nimi bojují. Kde je ta demokracie, svoboda a slib, který tam Američani a Evropané naslibovali? Proč se tam vůbec angažovali, když nikomu nepomohli a nakonec vytvořili vážný problém s imigranty, kteří berou Evropu útokem? Odpovězte si sami, kde je prvotní problém celého problému.

Barack Obama přiznal na valném shromáždění OSN selhání mezinárodní komunity v Libyi. Cituji: "I když jsme pomohli Libyjcům ukončit režim tyrana, naše koalice měla a mohla udělat více pro zaplnění vakua, které za sebou zanechala,“ řekl. „Pomůžeme jakékoliv legitimní libyjské vládě spojit zemi, musíme ale také přiznat, že v budoucnu musíme pracovat efektivněji jako mezinárodní komunita v budování kapacit pro státy, které jsou v potížích dřív, než zkolabují." Video s projevem Baracka Husseina Obamy naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=-VkvEuG5OYk

Takže USA tvrdí, že čeká, až se v Libyi utvoří legitimní vláda, kterou budou moc podpořit. Že tam byla dříve, ale do not jim nehrál její představitel Kaddáfi je už jiná písnička.

Velmi si přeji, aby se žádná podobná věc nestala i v Evropě a aby žádný stát nezažil to, co se stalo v Libyi a dalších zemích, které jsou nyní na pokraji své existence.

Autor: Ammar Otman | úterý 6.10.2015 9:00 | karma článku: 39.80 | přečteno: 3505x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 25.15 | Přečteno: 254 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 23.55 | Přečteno: 1048 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 15.29 | Přečteno: 222 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 5.62 | Přečteno: 173 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 16.83 | Přečteno: 241 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2753

Čecho-Libyjec/Sicílie, který se zajímá o světové dění, o situaci v Libyi a o Českou republiku. Moje přání je, aby se lidé naučili nebýt lhostejní, uvědomili si věci z jiného úhlu pohledu a to spravedlivým metrem a až potom to vyžadovali od ostatních. Jedině aktivním pochopením může nastat změna. Miluji Českou republiku, vážím si Čechů, kteří ve světě něco dokázali, ale bohužel je jich stále méně a méně.
Osobní blog na: Blog.Ammar.CZ

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...