Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Situace v Libyi: Jak vypadá situace dnes a jaká byla před? Obama přiznal selhání

V Libyi mám rodinu a tak se neustále zajímám o situaci, která tam nyní panuje. Rád bych seznámil čtenáře o předchozí a dnešní situaci, aby mohli sami posoudit, kdo celý problém vytvořil a kam to všechno vede. Snad nebudeme další?

Situace před:
Libyjské obyvatelstvo mělo nejvyšší životní úroveň v Africe. HDP na obyvatele činilo 6000 USD. Pokud jde o oficiální "Index lidského rozvoje", který je průměrem tří indexů: indexu očekávané délky života, indexu vzdělání a indexu HDP (statistiku zpracovává každoročně OSN) a který nejlépe charakterizuje kvalitu života obyvatel, byla Libye v roce 2010, jako vedoucí africká země na 53. místě na světě, další byl Tunis až na 81. místě.

Revoluční vláda Muammára Kaddáfiho nejen mnohonásobně zvýšila zisky, které země získávala díky ropě, ale také je nasměrovala i na rozvoj země a blaho lidu. Na bázi státního sektoru byla rozjetá industrializace, byly vytvořeny petrochemické, metalurgické, elektrotechnické a další průmyslové odvětví. Rolníci dostali půdu, byly vytvořeny družstva a státní ekonomiky. Pod pouští byla objevena obrovská zásobárna pitné vody a provedena síť potrubí, které zásobovaly vodou celou zemi. Libyjci poprvé v historii získali bezplatné zdravotnictví a vzdělání po celém světě (vše hradil stát), průměrný věk se zvýšil z 50 na 75 let, úroveň vzdělanosti z 13 na 70%. 
Průměrný zisk na obyvatele v moderní Libyi byl vyšší než v Brazílii. Libyjská revoluce, díky příjmům z exportu ropy a zemního plynu zajistila Libyjcům tak vysokou životní úroveň, že začali odmítat provádět manuální práce v průmyslu, zemědělství i službách, chtěli se hlavně vzdělávat. Vláda musela dlouhodobě importovat pracovní síly tisíce Indů, Egypťanů, Číňanů, Turků, Evropanů, Korejců a dalších do Libye.

CNN, BBC, Al Jazeera, a další tiskové agentury, nám vnucovaly představu o lidovém povstání proti krvavému diktátorovi Kaddáfím, jeho synům a nohsledům, kteří za čtyřicet let proměnili demokratickou zemi v peklo. Přesně podle připraveného scénáře pomocí kontrarevolučních sil jsme slyšeli rozhovory s "revolucionáři" provedené údajně na ulicích Benghází nebo Tripolisu s kulisou střelby ze samopalů, pálením obrazů diktátora a jeho vlajek. 

I když tomu mnozí uvěřili, PODÍVEJME SE NA SITUACI DNES!

Situace dnes:

Z veřejně dostupných zdrojů se dozvíme, že intervence Severoatlantické aliance v Libyi nejenže způsobila konflikt mezi různými milicemi, přičemž Libye má dvě vlády, ale také humanitární katastrofu. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí ve své zprávě uvedl, že téměř půlka Libye byla zasažena násilím a potřebuje ochranu a humanitární pomoc.

"Ozbrojený konflikt a politická nestabilita zasáhla více jak 3 miliony lidí po celé zemi. Z toho 2,4 milionu lidí potřebuje ochranu a nějakou formu humanitární pomoci,“ stojí ve zprávě.

Jsem velmi dobře seznámen s celou situací a pravdou je, že dnes je stav katastrofální. Chybí infrastruktura, nejsou zde školy, zdravotnictví, žádná budoucnost pro lid. Dříve lidem nic nechybělo a žili v bezpečném státě, ale dnes mají strach o své životy, protože zemi ovládají různé skupiny, od radikálních islamistů až po kmeny, které s nimi bojují. Kde je ta demokracie, svoboda a slib, který tam Američani a Evropané naslibovali? Proč se tam vůbec angažovali, když nikomu nepomohli a nakonec vytvořili vážný problém s imigranty, kteří berou Evropu útokem? Odpovězte si sami, kde je prvotní problém celého problému.

Barack Obama přiznal na valném shromáždění OSN selhání mezinárodní komunity v Libyi. Cituji: "I když jsme pomohli Libyjcům ukončit režim tyrana, naše koalice měla a mohla udělat více pro zaplnění vakua, které za sebou zanechala,“ řekl. „Pomůžeme jakékoliv legitimní libyjské vládě spojit zemi, musíme ale také přiznat, že v budoucnu musíme pracovat efektivněji jako mezinárodní komunita v budování kapacit pro státy, které jsou v potížích dřív, než zkolabují." Video s projevem Baracka Husseina Obamy naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=-VkvEuG5OYk

Takže USA tvrdí, že čeká, až se v Libyi utvoří legitimní vláda, kterou budou moc podpořit. Že tam byla dříve, ale do not jim nehrál její představitel Kaddáfi je už jiná písnička. 

Velmi si přeji, aby se žádná podobná věc nestala i v Evropě a aby žádný stát nezažil to, co se stalo v Libyi a dalších zemích, které jsou nyní na pokraji své existence.

 

Autor: Ammar Otman | úterý 6.10.2015 9:00 | karma článku: 39,80 | přečteno: 3505x
  • Další články autora

Ammar Otman

Restaurant TEFITI: Italské ručičky naši hosté poznají

Uběhlo již půl roku od doby co jsme otevřeli nový středomořský restaurant TEFITI v historické části Brna, přesněji na Zelném trhu, v nejstarší divadelní budově ve střední Evropě v Redutě.

16.11.2018 v 17:34 | Karma: 11,78 | Přečteno: 511x | Brno

Ammar Otman

Brněnská gastro krize: nedostatek kuchařů a kvalifikovaných číšníků. Proč?

Brněnské restaurace v posledních měsících řeší jedno z nejdůležitějších témat: Kde sehnat personál a hlavně jak si jej udržet?

11.5.2017 v 15:25 | Karma: 34,23 | Přečteno: 5263x | Diskuse| Brno

Ammar Otman

Gastronomie: Vztah majitelů restaurací, zaměstnanců a klientely v ČR. Jak to u nás chodí?

V gastronomii se pohybuji již deset let a proto bych se rád se čtenáři podělil o své zkušenosti a postřehy ze světa pohostinství.

4.10.2015 v 23:53 | Karma: 20,77 | Přečteno: 2418x | Diskuse| Společnost

Ammar Otman

Rozhovor s libyjským vojákem, který zažil situaci v Libyi a Sýrii

Chtěl jsem získat nějaké informace od člověka, který celou situaci v Sýrii, Libyi a dalších zemích zažil a kdo tam celý život žije. Přátel mám v Libyi dost, ale chtěl jsem udělat rozhovor s někým, kdo má o celé situaci přehled.

17.9.2015 v 20:37 | Karma: 29,15 | Přečteno: 2348x | Diskuse| Společnost

Ammar Otman

Zpráva uprchlíkům: bojujte za svou zem tak jako bojovali Evropané aneb jak to chodí v Evropě

Přemýšlel jsem nad tím, co bych vzkázal všem lidem, kteří migrují do Evropy s ideou, že zde získají nový domov. Věřím, že mnoho z nich utíká, protože jim nic jiného nezbývá, ale možná by měli bránit svou zem a vybojovat ji zpět.

9.9.2015 v 0:01 | Karma: 24,96 | Přečteno: 1467x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Kdo je Matěj Ondřej Havel? Skaut a učitel dějepisu může nahradit Langšádlovou

26. dubna 2024  10:37

Za jeho životopis by se nemusel stydět ani Mirek Dušín z legendárních Rychlých šípů. Nástupcem...

PŘEHLEDNĚ: Češi vyberou 21 europoslanců. Kandiduje i Mourek s mimozemšťany

26. dubna 2024  10:37

O křesla v Evropském parlamentu se na začátku června utká třicet uskupení. Podle průzkumu agentury...

Řecko Kyjevu PVO nedodá, potřebujeme ji sami, říká. Španělé pošlou jen rakety

26. dubna 2024  10:35

Španělsko ani Řecko nedodají Ukrajině systémy protivzdušné obrany, které Kyjev žádá k obraně před...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  10:24

Přímý přenos Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

  • Počet článků 38
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2886x
Čecho-Libyjec/Sicílie, který se zajímá o světové dění, o situaci v Libyi a o Českou republiku. Moje přání je, aby se lidé naučili nebýt lhostejní, uvědomili si věci z jiného úhlu pohledu a to spravedlivým metrem a až potom to vyžadovali od ostatních. Jedině aktivním pochopením může nastat změna. Miluji Českou republiku, vážím si Čechů, kteří ve světě něco dokázali, ale bohužel je jich stále méně a méně.
Osobní blog na: Blog.Ammar.CZ

Seznam rubrik